Ako zatepľovať dom?

Aj keď sa na pohľad môže zdať, že zatepliť rodinný dom svojpomocne nemusí byť zložité, opak je pravdou. Laik si môže myslieť, že ide len o „nalepenie“ polystyrénu na steny domu a ich následné omietnutie. Avšak proces zateplenia pozostáva z viacerých krokov – od prípravy nehnuteľnosti, až po dokončovacie práce. Ako teda vyzerá proces zateplenia domu?

Počiatočná fáza – príprava nehnuteľnosti

V tejto fáze je potrebné dohliadať na to, aby bol objekt, ktorý sa chystáte zatepľovať, v dobrej kondícii. Čo to znamená? Dom nesmie byť staticky narušený. Rovnako musí byť suchý. To znamená, že akékoľvek mokré práce na dome, ako napríklad potery alebo omietanie, sa musia ukončiť v dostatočnom predstihu. Je tiež nutné odstrániť z povrchu, na ktorý bude lepený izolant, akékoľvek nečistoty alebo dokonca plesne. Pred samotným zatepľovaním je vhodné zauvažovať aj o výmene okien. Ak má dom staré drevené okná, je možné, že väčšina tepla uniká cez ne. Po takejto príprave prichádza samotné zatepľovanie.

Výber izolácie a realizačná fáza

Zatepľovať sa nedá hocikedy. Je nutné zvoliť dobré poveternostné podmienky. Pokiaľ ide o teplotu, nemala by klesnúť pod 5oC a vystúpiť nad 25oC. Pri zatepľovaní nesmie byť objekt vystavený priamemu slnečnému žiareniu, vetru a v žiadnom prípade ani dažďu. Mohlo by dôjsť k poškodeniu. Ak je zateplenie urobené nekvalitne, jeho výhody sa tým strácajú. Preto je samotné zatepľovacie práce vhodné prenechať odborníkom. Je však treba vedieť, že izolačné materiály sa lepia zdola nahor a pri lepení nesmú vznikať škáry väčšie ako 2 mm. Tie je nutné vypĺňať izolačnou hmotou. Úlohou majiteľa nehnuteľnosti je však vopred sa podieľať na výbere izolantu. Na výber je buď penový polystyrén alebo minerálna vlna.

Dokončovacie práce

Rovnako má vlastník domu za úlohu vybrať si typ a farbu omietky. Tá sa však nenanáša priamo na izolačný materiál. Je potrebné naniesť takzvanú vystužovaciu vrstvu, teda maltu a sklovláknitú mriežku. Až po jej uschnutí prichádza k samotnému nanášaniu omietkovej farby, čo je konečná fáza zatepľovania.

 

FOTO:  © smuki / Dollar Photo Club

 

Pridaj komentár